Edukacja
Znam swój rower i lubię na nim jeździć
Kiedy podejmujesz decyzję o zakupie roweru zwróć uwagę nie tylko na jego cenę, walory wyczynowe czy wygląd. Zadbaj o to, aby był prawidłowo wyposażony we wszystkie wymagane elementy.
Brak oświetlenia
Zwróć uwagę, że brak oświetlenia uniemożliwi Ci jazdę po zmierzchu, a słabe hamulce narażą Cię po prostu na niebezpieczeństwo.Zobacz poniżej, jak powinien wyglądać prawidłowo wyposażony rower.
Nie zapominaj o innych uczestnikach ruchu drogowego
W czasie jazdy nie możesz zapominać o innych uczestnikach ruchu drogowego np. kierowcach samochodów. Szczególnie jest to ważne przy skrzyżowaniach. Pamiętaj: nawet w sytuacji gdy masz pierwszeństwo przejazdu zawsze powinnieneś bacznie obserwować zachowanie kierujących pojazdami na drodze podporządkowanej.
Jeśli zauważysz, że dziwnie się zachowują np. nie zwalniają, albo są odwróceni w inną stronę i mogą Cię nie widzieć - lepiej zwolnić i przepuścić taki pojazd. Może jego kierowca nie znał drogi, nie zauważył znaku podporządkowania, zagapił się lub jechał za szybko. W każdej takiej sytuacji istnieje ryzyko, że mógłby nie ustąpić Ci pierwszeństwa. Musisz być przygotowany również na takie sytuacje.
Używaj kasku ochronnego i ochraniaczy
Używaj w czasie jazdy kasku ochronnego i ochraniaczy na łokcie i kolana, które uchronią Cię przed poważniejszymi stłuczeniami przy upadku czy przewróceniu roweru.
Zawsze trzymaj ręce na kierownicy - ułatwi Ci to wykonanie manewru w każdej niespodziewanej sytuacji np. gdy pies wybiegnie na ulicę i trzeba go będzie ominąć lub gdy nagle zauważysz dziurę w jezdni i będziesz musiał przez nią bezpiecznie przejechać panując nad pojazdem.
- WSTĘP
- Uwaga: jestem na drodze
- Jestem świadomym uczestnikiem ruchu drogowego
- Znam swój rower i lubię na nim jeździć
- Znam swój motorower i lubię na nim jeździć
- Karta rowerowa i motorowerowa
- KATALOG ZNAKÓW DROGOWYCH
- Znaki dla pieszych
- Znaki dla rowerzystów
- Znaki dla motorowerzystów
- Rolki to moje hobby
- Wiem, co to jest pojazd uprzywilejowany
- Wiem, kto kieruje ruchem drogowym
- Wiem, jak bezpiecznie poruszać się autobusem, tramwajem i samochodem
- Sytuacje awaryjne
- Już teraz myślę o prawie jazdy
- Hybrydy
- Lexus LF A
- Lexusy CT i RX
- Lexusy GS, LS i IS
- CSR
- Prędkość
- Moto-wynalazki
- Ekologia
- Japonia
- Historia Toyoty
- iQ
- Sport-deski
- Poduszki powietrzne
Zasady prawidłowej jazdy na rowerze
Zwróć uwagę na to, że kierując rowerem możesz jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli ukończyłeś już 10 lat i masz kartę rowerową możesz jeździć na rowerze stosując się do poniższych zasad:
- Pierwsza zasada prawidłowej jazdy na rowerze brzmi w następujący sposób: kierując rowerem powinieneś poruszać się po drodze dla rowerów lub po drodze dla rowerów i pieszych. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych musisz jechać bardzo ostrożnie i ustępować miejsca pieszym.
- Druga zasada mówi o tym, że jeśli nie ma ww. dróg powinieneś jechać po poboczu chyba, że jest to niemożliwe lub utrudni ruch pieszych. Wtedy poruszamy się po jezdni ale prawą stroną.
- Trzecia zasada mówi o tym że na placu gdzie nie ma wyodrębnionej jezdni lub drogi dla rowerów ustępujesz pierwszeństwa pieszym tak samo jak w strefie zamieszkania.
- Czwarta zasada określa sytuacje kiedy możesz jechać po chodniku lub drodze dla pieszych:
- jeżeli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której jest dozwolony ruch z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m, to możesz jechać po chodniku. Musisz wtedy jechać powoli i ostrożnie oraz ustępować miejsca pieszym.
- Piąta zasada mówi: jeśli nie ukończyłeś 17 lat, to nie możesz kierować rowerem wieloosobowym lub przewozić innej osoby.
Niezbędne wyposażenie roweru:
- sprawne hamulce (tył i przód)
- dzwonek
- oświetlenie: białe z przodu, czerwone z tyłu
- odblaski boczne
Przydatne wyposażenie roweru:
- błotniki na kołach
- zestaw podstawowych narzędzi
- bagażnik