Edukacja
Wiem, jak bezpiecznie poruszać się autobusem, tramwajem i samochodem
Pamiętaj o tym, żeby trzymać się poręczy. Autobus lub tramwaj mogą gwałtownie zahamować i możesz się o coś uderzyć lub wpaść gwałtownie na inną osobę.
- Nie wskakuj w ostatniej chwili w drzwi pojazdu - być może kierowca rozpoczął już ich zamykanie.
- W samochodzie koniecznie zapinaj pasy wbudowane lub zamontowane w specjalnym foteliku. Zobacz poniżej, kogo obowiązują foteliki i siedziska.
Od kiedy możesz jeździć na przednim siedzeniu?
Pamiętaj*: dopóki nie ukończysz 12 lat możesz jechać w samochodzie na przednim siedzeniu tylko w specjalnym foteliku ochronnym. Nie możesz być także przewożony w foteliku ochronnym siedząc tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.
* Obowiązek ten nie dotyczy sytuacji gdy będziecie przewożeni taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
- Nie przeszkadzaj kierującemu. Nie odwracaj jego uwagi. W samochodzie, tramwaju lub autobusie nie wolno także krzyczeć, bo można przestraszyć kierowcę.
- W pojazdach komunikacji publicznej nie powinno się jeść produktów, które mogłyby ubrudzić innych pasażerów.
Pasy bezpieczeństwa, foteliki i siedziska
- Kierujący samochodami wyposażonymi w pasy bezpieczeństwa obowiązani są korzystać z tych pasów podczas jazdy.
- Osoby przewożone pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa obowiązane są korzystać z tych pasów podczas jazdy.
- Jeżeli będziesz pasażerem samochodu a nie ukończyłeś 12 lat i masz nie więcej niż 150 cm wzrostu powinieneś być przewożony w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, które będą właściwe Twojej wadze i wzrostowi. Te urządzenia muszą odpowiadać odpowiednim warunkom technicznym. Zapewniają Ci bezpieczeństwo. Pamiętaj, że siedzisko może być używane tylko na tylnych siedzeniach.
- WSTĘP
- Uwaga: jestem na drodze
- Jestem świadomym uczestnikiem ruchu drogowego
- Znam swój rower i lubię na nim jeździć
- Znam swój motorower i lubię na nim jeździć
- Karta rowerowa i motorowerowa
- KATALOG ZNAKÓW DROGOWYCH
- Znaki dla pieszych
- Znaki dla rowerzystów
- Znaki dla motorowerzystów
- Rolki to moje hobby
- Wiem, co to jest pojazd uprzywilejowany
- Wiem, kto kieruje ruchem drogowym
- Wiem, jak bezpiecznie poruszać się autobusem, tramwajem i samochodem
- Sytuacje awaryjne
- Już teraz myślę o prawie jazdy
- Hybrydy
- Lexus LF A
- Lexusy CT i RX
- Lexusy GS, LS i IS
- CSR
- Prędkość
- Moto-wynalazki
- Ekologia
- Japonia
- Historia Toyoty
- iQ
- Sport-deski
- Poduszki powietrzne
Pamiętaj o tym, żeby zawsze zapinać pasy w samochodzie, który jest w nie wyposażony. Nigdy nie wiadomo, kiedy kierowca będzie zmuszony gwałtownie zahamować. Możesz nie zdążyć się czegoś przytrzymać lub zaprzeć nogami. Hamowania awaryjnego nie da się przewidzieć z góry.
Np. kierujący przed Wami ostro zahamuje i kierowca będzie musiał zrobić to samo - wtedy Twoje ciało zachowa się jak pocisk – tzn. uderzysz z dużą siłą w twarde części samochodu. Możesz narazić się na poważny uraz.
Zapięcie pasów jest niezwykle istotne wtedy, gdy jedziesz na przednim siedzeniu, a samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. W razie kolizji z innym pojazdem, pieszym lub innym obiektem poduszka wystrzeli i jeśli nie będziesz przypięty pasem, uderzysz w otwierającą się poduszkę z ogromną siłą.
Pamiętaj też o tym, że obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa jest także obowiązkiem prawnym to znaczy, że jeśli ich nie zapniesz, to policjant może za to ukarać mandatem kierowcę pojazdu.