Edukacja
Historia Toyoty
Wiek XX to zaledwie krótki okres w dziejach cywilizacji. Dla Toyoty, jednakże, to cała historia. W roku 1918 Sakichi Toyoda, japoński przemysłowiec i utalentowany konstruktor, zakłada spółkę przędzalniczo-tkacką, z której w roku 1926 powstała firma Toyoda Automatic Loom Works (loom – warsztat tkacki), do chwili obecnej działająca na rynku.
Automatyczny warsztat tkacki Sakichi Toyody
W roku 1933 przyszedł czas na dokonanie zmian w produkcji: w firmie Toyoda utworzony został wydział motoryzacyjny. Zapotrzebowanie na auta rodzimej produkcji w Japonii zaowocowały szybkim rozwojem nowej branży. W 1934 wyprodukowany został pierwszy silnik Type A, a rok później powstały pierwszy prototyp samochodu osobowego Model A1 i prototyp pojazdu ciężarowego Model G1. Produkcja seryjna pojazdów rozpoczęła się w roku 1936: model AA i początkowo model AB nosiły nazwę Toyod, a nie Toyot, od nazwiska ich konstruktora. W roku następnym nastąpiła zmiana w nazwie i zarejestrowano spółkę Toyota Motor Company.
Toyoda AA sedan, pierwszy osobowy samochód Toyoty, powstała na bazie prototypowego Modelu A1 z silnikiem A1. W latach czterdziestych w Japonii sprzedawano głównie samochody dostawcze i transportu publicznego. Dalekowzroczność Kichiiro Toyody, syna Sakichi, sięgała nie tylko rewolucji na japońskim i światowym rynku pojazdów, lecz także wykreowała zasadę dostępności wytwarzanego produktu dla szerokiej rzeszy odbiorców. Toyoda AA odniosła sukces handlowy; po 5 latach wielkość sprzedaży tego modelu wyprzedziła dominującego wówczas na japońskim rynku Chevroleta i Forda. Wyposażona była w 3.4 litrowy silnik, rozwijała prędkość 110 km/h. Charakteryzowała się niskim, jak na owe czasy, zużyciem paliwa, zapewniała użytkownikom niespotykany dotąd komfort jazdy i bezpieczeństwo. Technologia stworzona została przez Kichiiro Toyodę na bazie pojazdów amerykańskich. Lata spędzone przez młodego studenta w Stanach Zjednoczonych i Europie z pewnością przyczyniły się do podpatrzenia standardów światowych; cały know-how Modeli AA, AB i AC był oryginalnie japoński. Dokładną replikę modelu AA można zobaczyć w Muzeum Automobilizmu Toyoty, zbudowanego w roku 1994 w miejscu, gdzie znajdował się pierwszy zakład tkacki Sakichi Toyody.
Toyota dynamicznie rozszerzała swą działalność w ojczyźnie; z roku na rok rósł eksport do wciąż zwiększającej się liczby krajów zamorskich. Toyota Motor Corporation, działająca do dziś, powstała z połączenia Toyota Motor Company i Toyota Motor Sales w roku 1982. Jak ważny jest związek początków firmy z jej obecnym etapem działania świadczy nieustanne przestrzeganie reguł stworzonych przez ojca-założyciela koncernu. Maksymy Sakichi Toyody stały się podstawą funkcjonowania obecnej grupy Toyoty. Są wzorem do naśladowania dla wszystkich pokoleń pracowników, określają działalność i politykę firmy. Oto one:
-Przyczyniaj się do rozwoju i dobrobytu kraju poprzez pracę w grupie, niezależnie od stanowiska czy pozycji, wypełniaj uczciwie to, co do Ciebie należy
-Bądź zawsze w awangardzie, myśl kreatywnie, nie wahaj się zadawać pytań, doskonal się ustawicznie
-Myśl praktycznie, nie bądź lekkomyślny
-Bądź uprzejmy i wspaniałomyślny, stwarzaj wokół siebie ciepłą, przyjazną atmosferę
-Szanuj innych, zawsze okazuj swoją wdzięczność za uczynki duże i małe, nawet za te nie dokonane, a tylko pomyślane.
Toyota City. Powstało w roku 1959; wtedy przemianowano nazwę miasta Koromo w prefekturze Aichi na Toyota City. Wcześniej wybudowano tam fabrykę, których obecnie jest kilka, a następnie siedzibę koncernu Toyota Motor Corporation.
Lexus. W roku 1987 Toyota Motor Corporation podjęła decyzję o utworzeniu osobnej sieci sprzedaży swoich luksusowych samochodów w Stanach Zjednoczonych. Oferowane w niej pojazdy, choć produkowane przez Toyotę, noszą nazwę Lexus. Obecnie Lexusy dostępne są również na innych kontynentach, także w Polsce.
- WSTĘP
- Uwaga: jestem na drodze
- Jestem świadomym uczestnikiem ruchu drogowego
- Znam swój rower i lubię na nim jeździć
- Znam swój motorower i lubię na nim jeździć
- Karta rowerowa i motorowerowa
- KATALOG ZNAKÓW DROGOWYCH
- Znaki dla pieszych
- Znaki dla rowerzystów
- Znaki dla motorowerzystów
- Rolki to moje hobby
- Wiem, co to jest pojazd uprzywilejowany
- Wiem, kto kieruje ruchem drogowym
- Wiem, jak bezpiecznie poruszać się autobusem, tramwajem i samochodem
- Sytuacje awaryjne
- Już teraz myślę o prawie jazdy
- Hybrydy
- Lexus LF A
- Lexusy CT i RX
- Lexusy GS, LS i IS
- CSR
- Prędkość
- Moto-wynalazki
- Ekologia
- Japonia
- Historia Toyoty
- iQ
- Sport-deski
- Poduszki powietrzne
CZY WIECIE, ŻE...
-Toyota jest trzecim światowym producentem samochodów
-Na całym świecie zatrudnia ponad 215.000 tysięcy osób
-Toyota Motor Corporation posiada 12 fabryk w Japonii i 54 w 27 innych krajach
-W 2011 Toyota wyprodukowała 7 858 091 pojazdów
-W ofercie sprzedaży Toyoty znajduje się 50 modeli pojazdów
-Co 7 sekund ktoś w świecie kupuje nową toyotę
-Toyota działa obecnie w ponad 160 krajach
Ważne modele wyprodukowane przez Toyotę.
Niektóre z nich można spotkać już tylko w muzeach motoryzacji. Inne stanowią aktualne bestsellery, a jeszcze inne to zapewne przyszłość tej firmy, eksperymenty projektantów i próby sprostania gustom klientów z Waszego pokolenia.
Toyota AB - rok 1936 - Pojazd produkowany w latach 1936 – 1945 na potrzeby armii japońskiej. Całkowita produkcja – 353 sztuk
Toyota AC – rok 1943 - Nie różniła się znacznie od modelu AA, wyposażona została w nowocześniejszy i mocniejszy silnik typu B1. Była pierwszym pojazdem Toyoty produkowanym po wojnie, sprzedano 115 sztuk
Toyopet SA – rok 1951 - dwudrzwiowy sedan wyposażony w silnik 1.0 litra. Przydomek “Toyopet” (od angielskiego “pet” – maskotka, zabawka) nadany został przez klientów, później, w roku 1949, zarejestrowany jako oficjalna nazwa serii pojazdów Toyoty.
Toyopet Corona RT20 – rok 1961 - Udoskonalona wersja poprzedniego modelu PT20. Brała udział w wyścigach, wystąpiła w wielu reklamówkach telewizyjnych. W USA sprzedawana pod nazwą Tiara.
Toyota Publica UP10S – rok 1963 - nazwa tego modelu powstała ze zbitki angielskich wyrazów “public” i “car”, nadana została również przez klientów. Pojazd funkcjonalny i praktyczny. Tu w wersji luksusowej, sprzedawana była także jako kabriolet.
Toyota Sports 800 – rok 1965 - powstała na bazie Publiki, wzbogacona elementami sportowymi. Cieszyła się szerokim zainteresowaniem dzięki przystępnej cenie. Maksymalna prędkość – 155 km/h.
Toyota Corolla – rok 1966 - po raz pierwszy pojawiła się w roku 1966. Samochód przeznaczony dla szerokiej gamy odbiorców, produkowana także w wersji sportowej. Maksymalna prędkość – 160 km/h.
Toyopet Crown MS51 – rok 1968 - produkowana od 1963, brała udział w Grand Prix Japonii, zdobyła zwycięstwo w swojej klasie.
Toyota MR 2 – rok 1984 - pierwsza wersja produkowanego obecnie pojazdu, typowo sportowego, dwuosobowego.
Toyota Supra – rok 1992 - klasycznie sportowe auto, które zdobyło popularność najpierw w USA, a potem w Europie. Wielokrotnie brała udział w rajdach i wyścigach samochodowych.
Toyota Corolla – rok 1998 - obecnie sprze-dawana jest już ósma generacja tego modelu. Światowy hit Toyoty, wyprodu-kowany łącznie w ilości ponad 22 milionów egzemplarzy.
Toyota Yaris – rok 1999 - najmniejszy obecnie sprzedawany pojazd Toyoty, zaprojektowany w Europie dla Europejczyków.
Celica Cruising Deck – rok 1999 - wersja Celiki z odkrytym bagażnikiem i ogromnym spojlerem dodającym jej sportowego charakteru
Land Cruiser 100 – rok 2000 – Kolejna wersja legendarnego modelu Toyoty z napędem 4x4. Uczestnik rajdów, np. Paryż-Dakar. Połączenie luksusu limuzyny z walorami auta terenowego
WiLLVi – rok 2000 - pojazd, którego konstrukcja zainspirowana została kształtem japońskiej odmiany bakłażana, sprzedawany również w wersji WiLLVS.
Toyota Avensis VVT-i – rok 2001 - zmoder-nizowana wersja popularnej limuzyny klasy średniej wyższej, wyposażona w nowo-czesne silniki VVT-i
Toyota Matrix – rok 2002 - futurystyczny minivan adresowany do młodych klientów, którzy z pewnością oglądali film pod tym samym tytułem, sprzedawana w USA od roku 2002
Toyota ccX - rok 2001 - pojazd adresowany do miłośników aktywnego wypoczynku. Przeznaczony do przewozu sprzętu sportowego, nawet mokrego
Lexus 2054 - ten futurystyczny samochód zagrał w najnowszym filmie Stevena Spielberga "Raport mniejszości", którego akcja rozgrywa się w roku 2054.
Wiele ciekawych modeli znajdziecie w Muzeum Automobilizmu Toyoty.